Ajankohtaista

Klubin™ -maailman ajankohtaiset asiat.

3 MAALISKUUTA


FT OSMO PEKOSEN LUENTOSARJA LAPIN LÖYTÄJÄT

 

Lauantaina 3. helmikuuta klo 15:
”Ensimmäiset matkailijat Lapissa”

Lauantaina 3. maaliskuuta klo 15:
”Ensimmäiset tiedemiehet Lapissa”

Lauantaina 7. huhtikuuta klo 15:
”Kuninkaallisia ja keisarillisia vierailuja Lapissa”

Lauantaina 5. toukokuuta klo 15:
”Varhaisimpia valokuvia Lapista”

 

Tervetuloa!

 

Lisätietoja: Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Lappi oli vuosisatojen ajan Euroopan syrjäisin kolkka, jossa harva oli käynyt. Toki papit, verottajat ja kauppamiehet löysivät tiensä sinnekin, mutta kesti kauan ennen kuin kukaan lähti Lappiin huvimatkalle. Lapin ensimmäisenä turistina voidaan pitää ranskalaista Jean-François Regnardia (kuvassa), joka teki matkansa vuonna 1681. Suomen matkailuhistorian seuran hallituksen jäsen, Lapin yliopiston sivistyshistorian dosentti FT, YTT Osmo Pekonen on systemaattisesti tutkinut varhaisimpia Lapinkävijöitä.

ft osmo pekosen luentosarja lapin loytajat